Skip to content

119 Bentz AvenueVillas, NJ 08251

Built 1968

Last Sale Price
$109,000
Last Sale Date
Aug 27, 2010

Property Information

Block190
Lot22.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage780
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
62%
Improvement Value:$45,600
38%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,411+1.6%
2024$2,372+6.4%
2023$2,231+1.7%
2022$2,194+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$109,000

To:

Sq Ft780DeedBook 3430, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$181,444
DeedBook 3244, Page 565

Property Sale

SaleMulti
$34,900
DeedBook 1627, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1968