Skip to content

36 E Miami AvenueVillas, NJ 08251

Built 1947

Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block19
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
70%
Improvement Value:$31,000
30%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,125+1.6%
2024$2,092+6.4%
2023$1,967+1.7%
2022$1,934+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947