Skip to content

105 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block20
Lot30.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class14
Description2S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,482
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
46%
Improvement Value:$85,400
54%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,178+1.6%
2024$3,127+6.4%
2023$2,941+1.7%
2022$2,892+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3847, Page 74

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3715, Page 67Recorded1/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970