Skip to content

244 Ohio AvenueVillas, NJ 08251

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2021

Property Information

Block213
Lot49
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,796
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
35%
Improvement Value:$209,700
65%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,493+1.6%
2024$6,390+131.5%
2023$2,761+1.7%
2022$2,715+2.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3453, Page 665

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 2527, Page 22