Skip to content

147 Maryland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 25, 2010

Property Information

Block214
Lot24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage468
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
74%
Improvement Value:$29,500
26%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,277+1.6%
2024$2,241+6.4%
2023$2,107+1.7%
2022$2,072+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft468DeedBook 3435, Page 303

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3001, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1950