Skip to content

2 Georgia AvenueVillas, NJ 08251

Built 1952

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage663
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
70%
Improvement Value:$33,700
30%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+1.6%
2024$2,215+6.4%
2023$2,083+1.7%
2022$2,048+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft663DeedBook 3758, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1952