Skip to content

209 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$43,900
Last Sale Date
Jun 25, 1988

Property Information

Block21
Lot34
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage878
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
64%
Improvement Value:$47,900
36%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,710+1.6%
2024$2,667+6.4%
2023$2,508+1.7%
2022$2,466+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,900

To:

Sq Ft878DeedBook 1781, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1953