Skip to content

38 Maryland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 21, 2023

Property Information

Block223
Lot18.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage576
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
54%
Improvement Value:$65,500
46%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,904+30.6%
2024$2,223+6.4%
2023$2,090+1.7%
2022$2,056+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft576DeedBook 4111, Page 1

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft576DeedBook 3806, Page 193Recorded8/3/2018

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 3016, Page 742

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 2486, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1950