Skip to content

203 Cardinal AvenueVillas, NJ 08251

Built 1991

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 3, 2023

Property Information

Block226
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.05

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
43%
Improvement Value:$117,800
57%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,206+1.6%
2024$4,139+6.4%
2023$3,892+1.7%
2022$3,828+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 4118, Page 953

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 3724, Page 421Recorded4/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1991