Skip to content

24 Glenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block235
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class15
Description2S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
51%
Improvement Value:$78,400
49%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,206+1.6%
2024$3,155+6.4%
2023$2,967+1.7%
2022$2,918+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,296DeedBook 4003, Page 62

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,296DeedBook 3974, Page 390Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 1436, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1978