Skip to content

223 W Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1976

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block240
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.04

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
34%
Improvement Value:$245,500
66%
Total Assessment$369,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+17.1%
2024$6,384+6.4%
2023$6,003+1.7%
2022$5,904+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 4257, Page 91

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 3408, Page 40

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 3198, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1976