Skip to content

231 W Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2005

Property Information

Block245
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,638
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
57%
Improvement Value:$108,800
43%
Total Assessment$252,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+1.6%
2024$5,036+6.4%
2023$4,735+1.7%
2022$4,657+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2732, Page 573

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1703, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1955