Skip to content

115 W Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1948

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block246
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-CB-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage609
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
77%
Improvement Value:$23,700
23%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,099+1.6%
2024$2,066+6.4%
2023$1,942+1.7%
2022$1,910+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft609DeedBook 3682, Page 876

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1720, Page 1164

Property Built

Built

Year Built: 1948