Skip to content

102 W Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 13, 2019

Property Information

Block250
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,352
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
62%
Improvement Value:$55,800
38%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,951+1.6%
2024$2,904+6.4%
2023$2,731+1.7%
2022$2,686+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 3876, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1950