Skip to content

6 W Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$56,200
Last Sale Date
Sep 14, 2001

Property Information

Block251
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,310
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
69%
Improvement Value:$45,000
31%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,935+1.6%
2024$2,888+12.2%
2023$2,574+1.7%
2022$2,531+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$56,200

To:

Sq Ft1,310DeedBook 2930, Page 232

Property Sale

SaleMulti
$35,300
DeedBook 2426, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 1712, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1950