Skip to content

18 Fulling Mill RoadVillas, NJ 08251

Built 1935

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block252
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
70%
Improvement Value:$28,800
30%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,971+1.6%
2024$1,940+6.4%
2023$1,824+1.7%
2022$1,794+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft540DeedBook 3980, Page 255

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3263, Page 356

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 2999, Page 711

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2963, Page 441

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 1584, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1935