Skip to content

1632 Bayshore RoadVillas, NJ 08251

Built 1986

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 9, 2018

Property Information

Block254
Lot23.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
48%
Improvement Value:$78,400
52%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,054+1.6%
2024$3,006+6.4%
2023$2,826+1.7%
2022$2,780+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft816DeedBook 3824, Page 820

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2669, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 1595, Page 514