Skip to content

112 Maple RoadVillas, NJ 08251

Built 2011

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block256
Lot6.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,258
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
42%
Improvement Value:$102,300
58%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568+1.6%
2024$3,512+6.4%
2023$3,302+1.7%
2022$3,247+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,258DeedBook 3440, Page 446