Skip to content

35 E Wilde AvenueVillas, NJ 08251

Built 1958

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Mar 3, 2017

Property Information

Block257
Lot20.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage630
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
59%
Improvement Value:$49,800
41%
Total Assessment$121,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,457+1.6%
2024$2,418+19.1%
2023$2,030+1.7%
2022$1,997+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft630DeedBook 3723, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1958