Skip to content

100 E Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block266.01
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
58%
Improvement Value:$65,700
42%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,135+1.6%
2024$3,086+6.4%
2023$2,901+1.7%
2022$2,853+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2917, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1959