Skip to content

108 E Drumbed RoadVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 12, 2022

Property Information

Block266.01
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage616
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
67%
Improvement Value:$39,400
33%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,417+1.6%
2024$2,378+6.4%
2023$2,236+1.7%
2022$2,199+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft616DeedBook 4046, Page 713

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 3039, Page 818

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2987, Page 655

Property Sale

SaleMulti
$26,000
DeedBook 1490, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1965