Skip to content

117 Alexander AvenueVillas, NJ 08251

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block266.02
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage943
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
52%
Improvement Value:$74,500
48%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,127+1.6%
2024$3,078+6.4%
2023$2,894+1.7%
2022$2,846+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft943DeedBook 3146, Page 837

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 2898, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1960