Skip to content

106 Alexander AvenueVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block266.03
Lot3.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
62%
Improvement Value:$56,000
38%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+1.6%
2024$2,908+17.6%
2023$2,472+1.7%
2022$2,431+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft748DeedBook 3835, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2906, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1964