Skip to content

116 Alexander AvenueVillas, NJ 08251

Built 1964

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Aug 21, 2019

Property Information

Block266.03
Lot9.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
59%
Improvement Value:$55,600
41%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,745+1.6%
2024$2,701+6.4%
2023$2,540+1.7%
2022$2,498+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft924DeedBook 3877, Page 404

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 2911, Page 482

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2358, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 1608, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1964