Skip to content

104 Ellery RoadVillas, NJ 08251

Built 1966

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block266.04
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description2S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
48%
Improvement Value:$78,000
52%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,036+1.6%
2024$2,988+16.7%
2023$2,560+1.9%
2022$2,513+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 4140, Page 855

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2853, Page 773

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 1687, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1966