Skip to content

1716 Lake DriveVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block266.05
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
56%
Improvement Value:$57,500
44%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,629+1.6%
2024$2,588+6.4%
2023$2,433+1.7%
2022$2,393+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft748DeedBook 3550, Page 524

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1588, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1963