Skip to content

40 Ellery RoadVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Sep 6, 1996

Property Information

Block272
Lot11.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage740
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,200
67%
Improvement Value:$39,200
33%
Total Assessment$120,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,187+1.8%
2024$2,148+7.1%
2023$2,005+1.9%
2022$1,968+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft740DeedBook 2690, Page 778

Property Sale

SaleMulti
$23,500
DeedBook 1416, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1953