Skip to content

48 Ellery RoadVillas, NJ 08251

Built 1989

Last Sale Date
Feb 6, 1984

Property Information

Block273.01
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,833
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
40%
Improvement Value:$132,500
60%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,437+1.6%
2024$4,366+6.4%
2023$4,106+1.7%
2022$4,038+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989