Skip to content

35 Ridgewood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 1997

Property Information

Block278
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage740
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
67%
Improvement Value:$41,300
33%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,036+2.0%
2024$1,996+8.1%
2023$1,847+2.1%
2022$1,808+3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950