Skip to content

149 Pinetree DriveVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 24, 2002

Property Information

Block281
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,108
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
66%
Improvement Value:$42,900
34%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,318+1.8%
2024$2,278+7.1%
2023$2,127+1.9%
2022$2,088+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,108DeedBook 2977, Page 555

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2719, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1953