Skip to content

216 W Greenwood AvenueVillas, NJ 08251

Built 1945

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block288
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage468
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,300
56%
Improvement Value:$67,200
44%
Total Assessment$152,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,087+1.6%
2024$3,038+6.4%
2023$2,856+1.7%
2022$2,809+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft992DeedBook 3733, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1945