Skip to content

145 Woodland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$489,900
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block289
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class43
Description1S-F-F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,022
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
38%
Improvement Value:$153,100
62%
Total Assessment$247,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,013+1.6%
2024$4,934+6.4%
2023$4,639+1.7%
2022$4,563+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$489,900

To:

Sq Ft2,022DeedBook 4118, Page 856

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 3809, Page 325Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,022DeedBook 3557, Page 649Recorded10/29/2013

Property Sale

SaleMulti
$45,900
DeedBook 2750, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1955