Skip to content

79 Woodland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block290
Lot38
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage512
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
77%
Improvement Value:$28,800
23%
Total Assessment$125,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,536+1.6%
2024$2,496+6.4%
2023$2,347+1.7%
2022$2,308+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft512DeedBook 4078, Page 652

Property Sale

Sale
$36,961

From:

To:

Sq Ft512DeedBook 3586, Page 315Recorded6/30/2014

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2883, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1950