Skip to content

300 Woodland AvenueVillas, NJ 08251

Built 2008

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Oct 30, 1997

Property Information

Block291
Lot1.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class18
Description3SF3G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,374
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,800
40%
Improvement Value:$457,200
60%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,484+1.6%
2024$15,239+6.4%
2023$14,328+1.7%
2022$14,091+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$92,000

To:

Sq Ft3,374DeedBook 2733, Page 197