Skip to content

50 Woodland AvenueVillas, NJ 08251

Built 1949

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block295
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,486
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
77%
Improvement Value:$28,900
23%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+1.6%
2024$2,460+6.4%
2023$2,313+1.7%
2022$2,275+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,486DeedBook 4179, Page 262

Property Sale

SaleMulti
$142,500
DeedBook 3408, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1949