Skip to content

1001 Delaware AvenueVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block299
Lot1.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class17
Description1S-F-A
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,096
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,700
71%
Improvement Value:$120,300
29%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+1.6%
2024$8,267+6.4%
2023$7,773+1.7%
2022$7,644+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965