Skip to content

125 Walnut AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block306
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
66%
Improvement Value:$46,400
34%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,761+1.6%
2024$2,717+6.4%
2023$2,555+1.7%
2022$2,512+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2744, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1953