Skip to content

20 Oak AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block307
Lot50
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,050
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
51%
Improvement Value:$92,800
49%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+1.6%
2024$3,761+6.4%
2023$3,536+1.7%
2022$3,478+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 3543, Page 226Recorded7/5/2013

Property Sale

SaleMulti
$116,900
DeedBook 3033, Page 499

Property Sale

SaleMulti
$25,500
DeedBook 1458, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1954