Skip to content

40 Walnut AvenueVillas, NJ 08251

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block312
Lot61
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,356
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
46%
Improvement Value:$114,400
54%
Total Assessment$210,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,259+18.0%
2024$3,610+16.2%
2023$3,105+1.7%
2022$3,054+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954