Skip to content

5 Beach AvenueVillas, NJ 08251

Built 1994

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Jul 20, 1993

Property Information

Block319
Lot1.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.06

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,788
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$288,500
70%
Improvement Value:$123,700
30%
Total Assessment$412,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+1.6%
2024$8,211+6.4%
2023$7,721+1.7%
2022$7,593+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 2374, Page 320