Skip to content

150 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block31
Lot1.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-F
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,289
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
41%
Improvement Value:$139,700
59%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,783+1.6%
2024$4,707+6.4%
2023$4,426+1.7%
2022$4,353+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,289DeedBook 3264, Page 544

Property Sale

SaleMulti
$64,500
DeedBook 2631, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1950