Skip to content

62 Warwick RoadVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block322
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage817
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,400
66%
Improvement Value:$45,500
34%
Total Assessment$134,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,730+1.6%
2024$2,687+6.4%
2023$2,527+1.7%
2022$2,485+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft817DeedBook 3206, Page 738

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 2937, Page 868

Property Sale

SaleMulti
$39,500
DeedBook 1570, Page 1191

Property Built

Built

Year Built: 1953