Skip to content

104 Kentucky AvenueVillas, NJ 08251

Built 1956

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block331
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
71%
Improvement Value:$29,700
29%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,099+1.6%
2024$2,066+6.4%
2023$1,942+1.7%
2022$1,910+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft560DeedBook 3362, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3176, Page 108

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 3074, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 1856, Page 312

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1537, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1956