Skip to content

130 Oregon AvenueVillas, NJ 08251

Built 1956

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block332
Lot15.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,054
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
57%
Improvement Value:$54,600
43%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,593+1.6%
2024$2,552+6.4%
2023$2,399+1.7%
2022$2,360+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,054DeedBook 3181, Page 472

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 2973, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1956