Skip to content

111 Idaho AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block332
Lot26.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,500
67%
Improvement Value:$35,800
33%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,212+1.6%
2024$2,177+6.4%
2023$2,047+1.7%
2022$2,013+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft720DeedBook 3988, Page 861

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 3816, Page 295Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$56,880

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 3730, Page 317Recorded5/17/2017

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 2075, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 1725, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1957