Skip to content

130 Idaho AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block333
Lot14.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage468
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
74%
Improvement Value:$25,600
26%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,996+1.6%
2024$1,964+6.4%
2023$1,847+1.7%
2022$1,816+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft468DeedBook 4008, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1955