Skip to content

142 Idaho AvenueVillas, NJ 08251

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block333
Lot20.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage832
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,600
63%
Improvement Value:$50,700
37%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+1.6%
2024$2,695+6.4%
2023$2,534+1.7%
2022$2,492+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955