Skip to content

114 Idaho AvenueVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block333
Lot6.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage756
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
62%
Improvement Value:$44,000
38%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,368+1.6%
2024$2,331+6.4%
2023$2,191+1.7%
2022$2,155+2.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft756DeedBook 3288, Page 162

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 3169, Page 990

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 3059, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$46,750
DeedBook 2887, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1957