Skip to content

10 Republic LaneVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block334.03
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage468
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
74%
Improvement Value:$28,500
26%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,212+1.6%
2024$2,177+6.4%
2023$2,047+1.7%
2022$2,013+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000

To:

Sq Ft468DeedBook 4060, Page 15

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft468DeedBook 3814, Page 223Recorded9/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$18,455
DeedBook 2279, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1957