Skip to content

10 Federal LaneVillas, NJ 08251

Built 1957

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block334.06
Lot4.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
70%
Improvement Value:$30,600
30%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,036+1.6%
2024$2,004+6.4%
2023$1,884+1.7%
2022$1,853+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft432DeedBook 4008, Page 185

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

Sq Ft432DeedBook 3631, Page 493Recorded6/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 1538, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1957